Jag brukar handla prylar från ett företag som heter Eleven.se och för ett tag sedan så köpte jag en så kallad plattång. Sen jag klippte av mig håret så har jag äntrat en ny värld. Jag som haft långt hår uppsatt i en tofs i 30 år måste plötsligt sköta om håret. Det är inpackningar hit och specialschampon dit.

För att inte tala om plattång. Mitt korta hår har plötsligt börjat bli lockigt och frissigt. Fult som fan. Så jag har en plattång hemma och en på jobbet. (Nä, har inte tid att stå och föna håret, eftersom det måste vara torrt innan man plattar det.)

I alla fall. När jag skulle köpa plattång nummer två så sladdade jag in på Eleven.se och eftersom jag är aningens korkad så tror jag att dyrast är bäst.

Får hem den dyraste de har, pluggar in den, plattar håret…och det ser för jefligt ut. Alldeles frissigt. Ni män har ingen aning om vad jag snackar om, men skit i det, ni kan låtsas.

I alla fall.  Fel på tången tänker jag. Det måste det vara eftersom min Babyliss funkar utan problem och den kostar hälften. Så jag skickar tillbaka den till Eleven. Som är jättesnabba med att svara mig att de skickar den vidare till tillverkaren, GHD Sverige.

Igår ringde en Juliana från just GHD. Jag var svinstressad eftersom jag just kommit på att jag inte hade någon baddräkt och planet till Turkiet skulle gå typ 15 timmar senare. KAN vara bra med nåt alternativ till en sopsäck.

Och när hon presenterade sig så stålsatte jag mig direkt. Fullkomligt beredd på att det skulle vara nån trött kärring som minsann inte alls kunde se nåt fel på varan och bla bla bla.

Men nä. Hon frågade hur jag hade hanterat tången. Hur jag gjorde när jag plattade håret. Ni som vet vad jag snackar om vet ju hur man gör. Att man inte får ”stanna” i håret för då bränner man upp det. Att det måste gå fort. Som fan.

Juliana berättar att GHD har marknadens bästa plattänger och att den jag har köpt är värstingen. Att den är gjord så att man inte behöver ha bråttom. Och att när jag får tillbaka den och provar igen och det inte skulle funka ändå, så är jag välkommen till henne så ska hon visa mig.

Alltså. Man är ju inte direkt bortskämd med bra service. För det första var de snabba att ringa mig, för det andra var hon sjukt trevlig, och sist men inte minst så erbjöd hon sig alltså att visa mig in person hur man gör.

Sen ska Eleven.se ha ett plus i kanten också: svinsnabba på att svara på mail och hela tiden återkoppla om vad som var på gång i händelskedjan.

Så kära brudar, ska ni ha en plattång; köp en GHD, via www.eleven.se

Och när ni läser det här så sitter jag på ett flyplan till Turkiet. Alanya. Jag och talibanen. Vi ska vara där i två veckor. Jag kommer få lappsjukan efter 7 dagar. Det vet jag. Maken är hemma och jobbar. Och hotellet har lovat att jag har wi-fi på rummet.

Har jag inte det så vet ni vem som har sprängt ett hotell i luften om 5 timmar.

 

13 Responses to Om service när den är bra

  1. Camilla skriver:

    Eleven.se är mycket bra, snabba och bra service. Och GHD har överlägset bästa plattängerna (när man lärt sig tekniken).

    Ha det alldeles underbart därborta, och ladda kraft som bara den!!

  2. Linda skriver:

    Jag har långt hår själv, och även en hel hög löshår på det, så du kan tänka dej vilket trassel som ska redas ut nästan dagligen. Jag har letat runt i produkt- och plattångsdjungeln i många år, och sen jag köpte min GHD så är jag såld. För det första, hållbarheten. Amen! när andra plattänger slets ut efter ett halvår (plattornas yta brukade inte palla) så är GHD än idag som ny trots att jag haft den över ett år. den är klar på några sekunder, jag plattar eller lockar snabbt håret och bäst av allt att den är så skonsam mot håret! jag behöver ju min plattång nästan dagligen o vill inte ha ett hår som slitits ut på nolltid pga värmen. om du inte får håret rakt med den så måste det vara nåt fel på plattången, men med tanke på att de har typ 2 års garanti så ska de ju inte vara något problem :) håll hårt i GHD:n o have faith, för den är guds gåva till kvinnan jag lovar! dessutom kan jag tipsa om att prova någon antifriss produkt eller marockan oil som du sätter i håret innan det torkar efter duschen, brukar göra susen :) lycka till!

  3. evabythesea skriver:

    Åh va härligt att åka bort.

    Lacka inte ur på alla försäljare som kommer att stå och ropa efter dig varje dag! Här är ett kort utdrag ur min blogg från maj-09, då vi var i Alanya, jag och mina tjejkompisar:

    – Femti krrånor for sko femti krrånor for väska! Vänta lite! Snälla! Hallå!

    Vi bara går.

    Då hör vi honom desperat ropa:

    - Femti krrånor för allt! Jevla billigt!

    Ha det bäst Mona!

  4. Annica skriver:

    Ett annat tips är att skaffa en plattång som funkar på blött hår, har en själv och den är super, förstör ej håret, blir bara ånga av det blöta!

  5. Guddan skriver:

    Det finns ett visst underhållningsvärde i att det visar sig att du tyvärr INTE fick Wi-fi på rummet så oavsett hur det går med den saken så ser vi ser fram emot dina rapporter! Och du, en liten fågel viskade i mitt öra att det ovanligt många norrmän som bokat in sig på samma hotell. Däribland en äldre norsk dam med två barnbarn. Nu blir det åka av!

  6. Helene skriver:

    Ha en underbar semester, och fortsätt roa oss som blir kvar i regnet!
    Helene

  7. Tiril skriver:

    Hoppas att du och talibanen får en fantastisk semester!!! Njut av värmen och solen!

  8. Lise-Lott skriver:

    Jag har handlat från Eleven i många, många år. Skäms nästan lite när jag ser orderstatistiken. Jag har alltid fått snabb hjälp och lika snabba leveranser. Dom är i särklass bäst på det dom gör!

  9. Tess skriver:

    1. Yup ghds tänger ÄR bäst :-)
    2. Juliana är min ex-kollega och hon är BÄST
    3. TUR att allt det här hände så att du fick kontakt med Juliana så att hon kunde berätta för mig om din blogg så att jag hittade den och kunde läsa en miljon inlägg och bara le hela tiden – helt underbart!!!!

    Det var alles!!

  10. Bettan skriver:

    Ang Eleven. Har aldrig handlat därifrån men de ringde en vän till mig eftersom de fått en beställning på ett femsiffrigt belopp, och ville kolla att det stämde. Det gjorde det inte , visade sig att hon fått sitt pnr kapat. Schysst av dem att kolla!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>